Дизайн кухні

Освітлення на кухні: як правильно організувати(110 фото)

За авторством admin

Як правильно організувати освітлення на кухні: загальне світло, підсвічування робочої і обідньої зони, 110+ реальних фото прикладів

Головний секрет функціонального освітлення кухні – його многоуровневость. Кожна функціональна зона – там, де миється посуд, робоча зона, зона їда – має бути добре освітлена. Давайте розберемося, які джерела світла допоможуть розв’язати цю проблему.

Основні правила освітлення на кухні

Скласти проект освітлення на кухні – завдання непросте. Світло робить великий вплив на організацію простору. З його допомогою можна візуально збільшити і зменшити кухню, виділити одні зони і затінити інші.

Якщо освітлення спроектоване правильно, світильники підібрані з любов’ю і відповідно до інтер’єру, тоді і робота на кухні для хазяйки буде в радість, а сімейні вечері стануть традицією.

Итак, які основні правила ефективного кухонного освітлення можна вказати:

 1. У кухні завжди має бути світле. Вдень має бути природне освітлення, увечері і в темний час доби – штучний. Добре освітлене приміщення позитивно діє на психіку і збуджує апетит.
 2. Проте важливо не переборщити з штучним освітленням. Сильно яскраве світло ріже око і не завжди економічне з фінансової точки зору. Чим більше джерел світла на кухні – тим меншою має бути у них потужність.
 3. Тільки багаторівневе освітлення дозволить зручно розподілити потоки світла по усій кухні, створивши неповторний стиль.
 4. У моді – мінімалізм. Якщо ви прагнете створити зручний сучасний функціональний простір, ваш вибір – строгі лаконічні форми, плавні лінії. Тим більше це не просто модний тренд, але і зручність прибирання забруднених поверхонь.
 5. Не забувайте, що часи, коли на кухні висів один плафон по центру стелі, вже давно пройшли. Великі стельові світильники прекрасно поєднуються з точковим освітленням, зі світлодіодною стрічкою уздовж фартуха і навіть з бра біля обіднього столу.
 6. Враховуйте колірну схему кухні. Світлі стіни і фасади відбиватимуть до 80% потоку світла, темні – тільки 12%.
 7. Для робочої зони потрібна потужність 100 Вт/м2; для обідньої буде досить 50 Вт/м2.
 8. Відстань до води від усіх джерел світла має бути не менше 60 см
 9. Не бійтеся експериментувати, і рано чи пізно ви намацаєте саме той варіант, який стане вашим.

Організація загального світла на кухні

При організації загального освітлення треба враховувати максимально природне. Щоб на кухні було багато світла, треба використати прозорі або напівпрозорі штори, або жалюзі, що розкриваються.

Виняток можуть становити тільки перші поверхи – для них необхідно певний захист для цікавих поглядів перехожих.

Чим світліше стіни, тим більше світла вони відбиватимуть. Кухня зі світлими стінами виглядати буде більше освітленою, ніж така ж, але з темними стінами.

Основне освітлення – це традиційно стельове. Звичайні побілені стелі зі світильником на гачку в центрі вже давно канули в минуле. Сьогоднішній тренд – стелі натяжні, багаторівневі. Натяжні стелі дозволяють пограти з освітленням.

Люстра під стелею під інтер’єр абсолютно не виключається. Без люстри нікуди в класичному інтер’єрі, і навіть модерн без неї буде нудним.

Єдине правило по підбору люстри – висота стель. Якщо стелі невисокі, краще підбирати сланкий плафон, а з високими стелями можна підібрати і звисаючий світильник.

Детальніше як вибрати люстру для кухні можна почитати тут.

У довгих кухнях ідею основного освітлення можна підтримати поруч звисаючих плафонів. Втім, в дуже великих приміщеннях 4-5 розташованих в ряд світильника над обіднім столом допоможуть виділити столову зону, навіть якщо вона знаходиться не по центру.

Врахуйте, що плафони, спрямовані вниз, освітлюватимуть обкреслений простір під ними. Якщо ж плафони будуть спрямовані вгору, світло відбиватиметься від полотна стелі і м’яко розсіюватися, забезпечуючи кухні затишний вид.

Організація точкового освітлення

Точкове освітлення органічно виглядатиме в сучасних стилях мінімалізм, лофт, хай-тек. Але в той же час воно може органічно доповнювати основне освітлення в класичних стилях.

Схеми розташування стельових точкових світильників можуть бути різними: по периметру, кругом, двома паралельними лініями і навіть в шаховому порядку.

Виступає стельове точкове освітлення на кухні у вигляді загального фону, доповнюючого функціональне, – над робочою зоною, наприклад.

Організовуючи освітлення на кухні, необхідно продумати його відповідність інтер’єру. Наприклад, якщо кухня невелика, рекомендується використати світлі шпалери і штори, щоб світлові потоки, відбиваючись від них, візуально розширювали простір.

Це ж відноситься і до стелі. Глянсова стеля, що відбиває промені світла, допоможе сформувати більш високе сприйняття приміщення.

Освітлення робочої зони

Підсвічування робочої зони визначає зручність роботи на кухні. Підсвічування організовується залежно від місця розташування робочої зони.

Якщо кухня традиційного типу, робоча зона знаходиться під навісними шафами, то світильники розміщуються на днищі шафок.

На кухні в стилі хай-тек світильники можна розмістити на рейлингах. Якщо вузькі шафки розташовані в один ряд вище за звичайний, то можна облаштувати підсвічування прямо на фартусі.

В якості джерел світла можна використати спрямовані світильники, які не сліпитимуть очі людям, що сидять за столом, або світлодіодні стрічки, що дають розсіяне світло – цілком достатнє для роботи. Найбільш простий варіант – звичайні накладні точкові світильники, які монтують прямо на дно шафок.

Які можуть бути правила розміщення світильників на днищі шафок :

 • їх можна встановити в кутку між низом шафи і фартухом, в середині нижньої поверхні шафки або ближче до торця;
 • якщо встановлюється освітлення під шафку над зоною миття – світильник має бути вологозахищеним. Тут підсвічування може бути яскравіше, але також важливо, щоб вона не зліпила ока.

Органічно виглядатимуть світильники, освітлюючі робочу зону, розміщені над навісними шафами згори із спрямованим світлом.

При виборі типу світильників треба враховувати наступні особливості:

 • Вбудоване освітлення виглядає акуратно і не б’є в очі, але монтується воно набагато складніше і вимагає свердління навісних шаф.
 • Накладні помітніші візуально, але легше встановлюються(для них не треба вирізувати отвори в меблях), в них простіше міняти лампочки.
 • Світлодіодні стрічки допомагають утілити будь-які конфігурації – трикутні і круглі в різних місцях. Встановити таке світлодіодне підсвічування дуже легко. Проте світлодіодний модуль вимагає підключення через трансформатор, що підвищує його вартість.
 • Точкові споти ідеально підходять для підсвічування стільниці і меблів. Вони бувають різних видів і розмірів, можуть бути вбудовуваними поворотними і накладними. Споти зі світлодіодами не втрачають яскравості з часом і не виділяють тепла.

Освітлення обідньої зони

Обідній стіл повинен мати м’яке, не дратівливе підсвічування. Щоб мати можливість максимально використати природне світло, стіл треба ставити недалеко від вікна.

Проте якщо стіл стоїть біля стіни, можна скористатися парою невеликих настінних бра, а якщо стіл знаходиться по центру кухні – ідеальним рішенням стануть стельові світильники.

Декілька світильників з плафонами відповідними до інтер’єру кухні і з можливістю регулювання висоти – традиційний варіант для будь-якої кухні. До речі, регулювання світильника по довжині – відмінний варіант для невеликої кухні.

Опущений максимально над столом такий світильник створить комфортне світло для їди, а піднятий під стелю – організовує загальне освітлення.

Підбираючи світильники, треба враховувати форму меблів. Якщо стіл овальний або прямокутний, в ідеалі треба розмістити над ним 2-3 світильники в ряд: таке розташування допоможе освітити стіл рівномірно. Для круглого столу буде досить одного підвісного світильника над центром стільниці.

Джерело світла повинне розташовуватися небагатьом вище за рівень очей, приблизно на висоті 60 см над столом. Для регульованої моделі при найнижчому положенні лампи круг світла повинен співпадати з розмірами стільниці.

Освітлення в шафах

Підсвічування в кухонних шафках послужить хорошу службу, коли доведеться щось шукати в глибині. Як правило, суто функціональні завдання вона виконуватиме тільки в нижніх глибших шафах.

У верхніх шафках підсвічування може виконувати також декоративні функції, якщо дверці меблів мають вставки із скла. Таке освітлення допоможе навіть зорово розширити приміщення. Найбільш легкий варіант – оформити таке освітлення за допомогою світлодіодної стрічки.

Декоративне освітлення на кухні

Декоративне освітлення не несе ніякого функціонального навантаження, але повинне надавати приміщенню комфорт. Дуже хороший варіант підсвічування – світлодіодна стрічка, розміщена між кухонним гарнітуром і стелею. Такой дизайнерський прийом чудово підходить для компактних кухонь – він зробить їх вище.

Ще один відмінний варіант для малогабаритних кухонь – підсвічування цоколя меблевого гарнітура. Таке рішення створює відчуття, що кухня як би парить в повітрі.

Для створення декоративного підсвічування можна використати світлодіодну стрічку для виділення картин, можна навісити бра над тими ж картинами, фотографіями і тарілками.

У темній кухні, якщо по периметру на однаковій висоті розмістити декілька бра, простір візуально розшириться.

Якщо необхідно розділити функціональні простори кухні/студії, можна також використати світлові акценти, створені декоративним освітленням.

Або це може бути ряд стельових світильників, підсвічування барной стойки, підсвічування в підлозі, або бра по стіні.

Які лампочки вибрати

Для освітлення можна компонувати лампочки різних типів, що розрізняються по потужності, економічності, по конструкції.

Найпопулярнішими на сьогодні залишаються:

 • лампи розжарювання : великий недолік яких – неекономічне споживання енергії зробив їх менш популярними в порівнянні з минулими десятиліттями;
 • світлодіодні лампи – хороша економічна альтернатива лампам розжарювання. На додаток ціна на них падає з кожним роком, а асортимент тільки збільшується;
 • люмінесцентні лампи також на порядок економічніше за лампи розжарювання і служать набагато довше;
 • галогенні лампи завдяки величезній різноманітності форм дозволяють створювати оригінальні интерьерние рішення;
 • світлодіодну стрічку вибирають по розмірах, кількості кристалів і їх яскравості.

При виборі світильників для освітлення кухонних зон необхідно дотримуватися єдиної концепції, щоб вони не конфліктували один з одним кольором або розміром.

Світильники мають бути легенями у відході, не боятися води, не бруднитися від будь-якого дотику. Тільки дотримуючись усіх цих правил, ви зможете створити красивий і зручний кухонний простір.

Як правильно організувати освітлення на кухні відео

Правильне підсвічування кухні – в шафах і ящиках, на стелі і на підлозі перетворить вашу кухню. Варіанти розміщення світлодіодного підсвічування.

Про автора

admin

Залиши коментарій